Léčitelský kalendář - červen

29.05.2016 17:13

Léčitelský kalendář                                                                           

Červen – Cévy                                                   

V červnu začíná léto a sluneční aktivita ohřívá zemi. Naše tělo se soustředí na regeneraci cév – tepen a žil. Teplé počasí dovoluje osvěžovat nohy a ruce v potoce, kde studená voda podpoří činnost a kvalitu cév a žil. Toto přírodní cvičení cév je nejlepší a nikde jinde ho nenapodobíte. Studená proudící voda, ve které stojíte je jako silná masáž, kde cévy na nohou se stáhnou a vzápětí po koupeli, když nohy vystavíte teplému sluníčku, se zase roztáhnou. Každý volný víkend můžete v přírodě provádět ozdravnou masáž nohou a rukou. Zlepšíte si i krevní oběh a prokrvíte končetiny.

 

Bylinky - Na rozšíření cév: 1 g listu z břečťanu popínavého použijeme na 1 šálek vody, macerujeme 8 hodin. Pijeme 1 x denně.

Čaj proti křehkosti cév: smícháme stejné díly světlíku lékařského, třezalky tečkované, listu máty peprné, routy vonné, kopřivy dvoudomé a květu bezu. Dáme 1 čaj. lžíci na 150 ml vroucí vody, 15 min. vyluhujeme, scedíme a pijeme 3x denně po dobu 10 týdnů. Bylinky můžete koupit také v lékárnách či bylinkářských obchodech.

Tinktura z kaštanu (jírovce maďalu) řeší velké cévní poruchy, zesiluje cévní stěny a zvyšuje jejich odolnost, rozšiřuje cévy a snižuje srážlivost krve.

 

Potraviny - V červnu je období, kdy začínají dozrávat jahody, rybíz, angrešt, maliny, borůvky a rebarbora. Obsahují látky prospěšné právě pro cévy a žíly. Tyto plodiny obsahují rutin a veliké množství vitamínu C, proto je jíme nejčastěji. Na pevnost cév se užívá černý rybíz, čerstvý nebo jako sirup, popřípadě marmeláda vyrobená studenou cestou. Pažitka obsahuje hodně vitamínu C a železa, což také příznivě působí na cévy. Špatný styl života – kouření, pití alkoholu, nadváha, tučná jídla a stres – to vše podporuje sklerotizaci cév – lékařskému zákroku - je to jedna z metod odstraňování křečových žil (varixů), při níž se do křečové žíly malými vpichy aplikuje nevelké množství speciální látky, která naruší žilní stěnu a způsobí její následné „slepení“.

 

Koupele – Koupel na prokrvení nohou při cévní nedostatečnosti: smícháme stejným dílem komonici lékařskou, vratič obecný, květ černého bezu, 1 lžíci směsi přelijeme 300ml vroucí vody, 10 min. vyluhujeme a scedíme. K nálevu přidáme 1 lžíci karlovarské soli. Nálev přidáme do koupele pro nohy a ve vlažné koupeli si koupeme nohy 2x týdně po dobu 15 minut.

 Světlík  lékařský