Léčitelský kalendář - listopad

03.11.2016 10:56

Listopad – PLÍCE 

                                                                                                                                          

V listopadu je podzim v plné síle, počasí je chladné, hlavně větrné, ovzduším proudí mnoho studeného vzduchu, listí ze stromů je skoro opadané. V biorytmu orgánů jsou v tomto období orgánem vzduchu plíce – jako symbol větrného listopadového počasí. Záleží, jak máme plíce otužilé. Právě otužilé plíce ocení celý dýchací systém a budeme odolnější proti zánětům. Otužujeme je pobytem venku i ve studeném počasí, denně aspoň 30 minut. Nejvíce trpí teplotními rozdíly sliznice dýchacího ústrojí. Přecházíme-li z místnosti o teplotě 22°C ven, kde je okolo nuly a pak zase do teplé místnosti, sliznice se silně překrví a nedokážou zdolat teplotní rozdíly, oslabí se a zanítí.

 

Potraviny - Při onemocnění plic, zánětu průdušek, kašli, zánětu horních dýchacích cest začneme nejdříve dodržovat dietu prostou cukrů, živočišných tuků a alkoholu. Hlavně u dětí, když jim chceme co nejvíce pomoci, dbejme, aby nejedly sladkosti – ty zánět a kašel zhoršují. V dušené růžičkové kapustě najdeme hodně vitamínů skupiny B, vitamín C, beta-karoten, má vysoký obsah vitamínu E, dále obsahuje hořčík, draslík, vápník, síru a mangan. Ve studeném a zimním období je výborným obohacením a zpestřením jídelníčku – křen. Ne nadarmo se říká – zdravý jako křen. Je přímo nabitý vitamínem C a dalšími minerálními látkami. Silně prohřívá organismus a tím prokrvuje střeva a rozpouští v nich hleny, působí proti bakteriím a virům, potlačuje infekce a povzbuzuje imunitní systém, také umožňuje lepší vykašlávání.

 

Koupele - Zábal ze sádla: Starý babský recept na uvolnění kašle je zábal ze sádla, velice dobře poslouží vepřové sádlo. Velkou vrstvu namažeme na hrudník a na záda mezi lopatky. Tuto namazanou část těla zabalíme do bavlněného ručníku nebo plátna, oblečeme pyžamo a ulehneme do postele, pořádně se přikryjeme a můžeme popíjet ještě bylinný čaj. Zábal necháme působit až 2 hodiny. Zábal dobře pomáhá při vykašlávání a brání hromadění vody v plicích, omezuje záněty.

 

Inhalace - K inhalacím , které pomáhají plicím slouží nejlépe minerální voda Vincentka, která obsahuje vysoký podíl minerálních látek a stopových prvků, zlepšuje sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě a usnadňuje vykašlávání, působí dobře na hlasivky.

Čaj na posílení plic – 20 g řebříčku obecného přelijeme 0,5 l vroucí vody, 15 min. vyluhujeme a scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne

Diviznový květ v mléce – při zahleněných plicích, kašli, chrapotu, krvavému hlenu – uvařte 20-30g divizny velkokvěté v 1 l mléka – 5 minut, 10 min vyluhujeme a scedíme přes plátno, abychom odstranili jemné chloupky květů divizny, popíjíme po malých šálcích během dne.

 

řebříček