Léčitelský kalendář - prosinec

30.11.2016 18:00

Prosinec – Močový měchýř                                                                   Lichořeřišnice

                                                                                                             

Začíná zima, slunce úplně zesláblo a naši předkové věřili, že zimní slunovrat – 21. prosince – slunce umírá a pak se 8 dní znovu rodí. Počasí je nevypočitatelné.  V tomto období je nejcitlivější močový měchýř.  Hlavně pozor na promočení nohou, zpocená záda a prochladnutí. Tak právě můžeme lehce dostat zánět močového měchýře a močových cest. Chráníme se teplým oblečením!!!

 

Bylinky

Při zánětu močového měchýře smícháme 20g medvědice lékařské, 20g břízy bělokoré, 20g řebříčku obecného a 10g puškvorce. Jednu vrchovatou lžíci směsi přelijeme 200ml vroucí vody a 15 minut vyluhujeme a scedíme, pijeme 2 x denně. Močopudně a na posilování močového měchýře příznivě působí vřes obecný buďto jako čaj nebo jej lze zakoupit v tinktuře. Jednou z nejlepších bylin na močový měchýř je lichořeřišnice. Působí také jako přírodní antibiotikum proti různým bakteriím. Při zánětu moč. Měchýře nasadit ihned.

 

Potraviny

Pokud trpíme často na záněty močového měchýře, vyhýbáme se potravinám se zvýšeným obsahem bílkovin, hlavně masu a kravskému mléku. Nadbytek cukrů vytváří předpoklad pro vznik vápenatých kamenů a písku v močových cestách. Proto snížíme příjem rafinovaného cukru a sladkostí. Dýňová semena zvyšují potřebné močení: 3 x denně pořádně rozžvýkáme a spolkneme 10 až 15 semen. Domácím léčebným prostředkem proti slabosti ledvin a močového měchýře jsou jahody, i konzervované.

 

Koupele

Sedavé zaměstnání a málo pohybu zhoršuje vylučování moči a nepříznivě působí na látkovou výměnu. Na prokrvení spodní části těla a hlavně močového měchýře si uděláme sedací koupel v mořské soli. Do sedací lázně teplé 37°C přidáme 4 lžíce soli a rozpustíme, koupel trvá 20 minut, po koupeli ještě odpočíváme dalších 20 minut pod teplou přikrývkou. Nezadržujte močení, při nutkání je důležité se vyprázdnit, jakékoliv zadržování nepotřebných látek způsobuje problém a zatěžuje organismus.