Léčitelský kalendář - srpen

02.08.2016 19:36

Léčitelský kalendář                                                                                                               Ostružiny                                                                                                                                           

Srpen – Tenké a tlusté střevo                                                               

                                                                           

 

 

Sluníčko už vykonalo svou letní pouť a jeho svitu začíná postupně ubývat. Na polích se začíná sklízet obilí a upozorňuje nás na to, že se máme pomalu převádět na bílkovinnou stravu, která má mnoho vlákniny a dobře působí na naše střeva. Srpen je období plné plodů, které konzumujeme v syrovém stavu, a tím aktivujeme a čistíme střevní stěny. Čistá střeva znamenají čistou krev.

 

Bylinky – posílení střev

Bylinný čaj k dezinfekci a posílení střev:  2 čaj. lžičky ostružinového listí přelijeme 250 ml vroucí vody, 15 min. vyluhujeme a scedíme, pijeme 2 x denně nalačno. Čaj je vhodný při očistných kůrách. Na dezinfekci a proti zánětům střev je vhodná tinktura s česneku medvědího.

Čaj na rozpuštění hlenu ve střevech, proti plynatosti a bolesti střev:

3 čaj. lžičky plodu fenyklu obecného, 2 čaj. lžičky plodu anýzu vonného a 1 čaj. lžičku semen kmínu rozdrtíme – tuto směs 1 a půl čaj. lžičky přelijeme 200 ml vroucí vody a 15 minut vyluhujeme. Pijeme během dne teplý, po doušcích 3 šálky.

 

Potraviny

Pro očistu střev si uděláme jednou týdně postní den, dříve to býval pátek. Pro správnou funkci střev používáme do jídla bylinné koření, které znaly naše babičky, majoránku zahradní, tymián obecný,  - podporují trávení hlavně u tučných jídel, působí antibakteriálně a uvolňují křeče.

Libeček lékařský zabraňuje plynatosti, nemají ho rádi střevní paraziti a podporuje produkci enzymů, které jsou potřeba k trávení hlavně drůbežího masa. Hřebíček se v kuchyni používá málo, což je škoda, protože je silně antibakteriální a výborně podporuje činnost žaludku a střev.

 

Koupele

Při střevních křečích přiložíme na břicho horké obklady z octové vody. Na povzbuzení střev a proti křečím na břicho přiložíme na hodinu obklad z: 1 nastrouhané cibule, 200 g tvarohu a 2 lžic nastrouhaného křenu, vše zamícháme, namažeme na plátno a přiložíme na břicho.

Střeva potřebují pohyb, proto si v teplém počasí si můžeme denně zaplavat, voda je citlivá na pohyb, dále chodit na delší procházky a cvičit, hlavně ti, kteří mají sedavé zaměstnání.