Léčitelský kalendář - září

30.08.2016 23:21

Léčitelský kalendář Renaty Herber                                                             

 

ZÁŘÍ – Žaludek

Blíží se podzim, slunce se opět dostává do rovnodennosti a jeho síla slábne. Tak jak v přírodě začínáme sbírat plodiny na zimní období, tak náš žaludek shromažďuje rozkousanou potravu – symbolizuje podzim, proto se v tomto čase nejvíce ozývá právě žaludek. Kdo trpí na žaludeční vředy, ví o co jde. Hodně lidí si stěžuje na nevolnost, tlaky, křeče nebo bolesti v oblasti žaludku a pálení žáhy.

 

Bylinky

Při zánětu a podráždění žaludku pomáhá sléz lesní. Přelijeme 2 čaj. lžičky květu, 200ml vroucí vodou, 15 min. vyluhujeme a scedíme, pijeme ráno a večer před jídlem.

Na dobré trávení přelijeme 1 čaj. lžičku fenyklového semene roztlučeného v hmoždíři, 200ml vroucí vody, 10 min. přikryté, vyluhujeme a scedíme, pijeme 2 x denně před jídlem.

Při žaludečních potížích a nechutenství přelijeme 2 čaj. lžičky máty peprné do 0,5 l vroucí vody, 5 min. vyluhujeme a scedíme, čaj pijeme neslazený 3 x denně.

 

Potraviny

U dráždivého žaludku se jedná o poruchy trávení, potíže souvisejí s příjmem potravy, před jídlem nebo po něm zesilují. Nasadíme přísnou dietu, při níž nejíme maso, masové výrobky, sladkosti, kořeněná jídla, slaná jídla a ani nepijeme alkohol. Dbáme na dostatečný příjem vlákniny, jíme více uvařenou zeleninu a ovoce. Jíme pomalu a hodně koušeme, tím žaludek hodně šetříme. Uvaříme si bílou rýži, mrkev nebo brambory a zeleninu. Před jídlem popíjíme žaludeční čaj. Pozor na ledové nápoje, ledová strava šokuje žaludek a zpomaluje trávení.

Pro žaludek je také velice vhodný postní den – pomáhá uklidnit žaludek a k uvolnění celého zažívacího traktu. Celý den nic nejíme, jenom pijeme žaludeční čaj, žaludek si odpočine, vyčistí a uklidní se. K tomu se nejvíce hodí den - tři dny před novoluním nebo tři dny po úplňku, kdy je tělo naprogramováno na očistu na zbavení se jedů a škodlivin z těla. Druhý postní den jíme jenom bezmasou stravu.

 

Koupele

Na povzbuzení žaludeční činnosti se hodí nejvíce Kneippova metoda – polévání studenou vodou, která silně prohřívá a prokrvuje. Oblast žaludku krátce poléváme vodou studenou asi 10°C, pak mírně oblast promasírujeme, až zčervená. Tím celou žaludeční krajinu prokrvíme a povzbudíme ke správné činnosti. Pokud provádíme koupele, používáme teplé koupele nebo obklady, protože žaludek má rád teplo.